Pojazdy wytwarzają dużo ciepła podczas każdej pracy. W rzeczywistości, normalna temperatura pracy silnika samochodowego wynosi od 90 do 102 stopni Celsjusza. Oczywiście, aby utrzymać bezpieczną temperaturę, silnik potrzebuje prawidłowo działającego układu chłodzenia.
Aby to osiągnąć, płyn chłodzący – zazwyczaj mieszanina wody i glikolu etylenowego (zwanego też płynem przeciwzamarzającym) – jest pompowany przez silnik w celu absorpcji ciepła. Gdy woda się nagrzeje, jest kierowana z powrotem do chłodnicy, gdzie ciepło jest przekazywane do żeberek chłodzących i wypromieniowywane w powietrzu. W rezultacie mieszanina wody i płynu niezamarzającego jest schładzana, a cykl się powtarza.
Co zrobić, gdy układ chłodzenia ulegnie awarii? Bardzo szybko dochodzi do nagromadzenia się ciepła i przekroczenia bezpiecznych poziomów, co powoduje uszkodzenie nie tylko silnika, ale także otaczających go części. W wielu przypadkach kierowca zostaje tymczasowo bez samochodu i drogiego rachunku za naprawę.
Jak długo wytrzymuje przeciętna chłodnica?
Dobrze utrzymane, starsze chłodnice wykonane z miedzi lub mosiądzu mogą wytrzymać cały okres eksploatacji pojazdu. Obecnie większość chłodnic jest wykonana z aluminium lub plastiku, ponieważ są one lżejsze i bardziej paliwooszczędne.
Nowoczesne chłodnice mogą wytrzymać od 6 do 10 lat lub dłużej. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń jest rozszerzanie się i kurczenie plastiku podczas ochładzania i nagrzewania chłodnicy. W wyniku tego mogą powstać pęknięcia, choć rzadko zdarza się to w pierwszej dekadzie życia grzejnika.
Niższej jakości materiały i słabe wykonanie mogą zwiększyć ryzyko wcześniejszego uszkodzenia grzejnika.
Jak wydłużyć żywotność chłodnicy?
Rutynowa konserwacja jest kluczem do zdrowego, szczęśliwego i długowiecznego grzejnika.
Wiele czynności wymaganych do konserwacji grzejnika można wykonać samodzielnie. Wystarczy kilka wolnych godzin, odpowiednie narzędzia i podstawowa wiedza na temat wykonywania poszczególnych czynności konserwacyjnych.
Jeśli jednak brakuje Ci czasu lub umiejętności, pozostaw tę czynność ekspertom. Profesjonalny mechanik zajmujący się chłodnicami może pomóc w konserwacji chłodnicy i silnika za cenę, na którą możesz sobie pozwolić.
Może on również powiadomić Cię o wszelkich potencjalnych problemach i rozwiązać je dla Ciebie, zanim staną się poważną niedogodnością. Dzięki takiej profilaktyce Twój samochód będzie jeździł jak marzenie, a Ty dłużej pozostaniesz na drodze.
Przed sprawdzeniem chłodnicy należy odczekać co najmniej 10-15 minut po wyłączeniu pojazdu, aby uniknąć ryzyka poważnego poparzenia.
Niezależnie od tego, czy robisz to samodzielnie, czy powierzasz to ekspertom, oto kilka sposobów na utrzymanie chłodnicy przy życiu na dłużej:
- Wypłucz układ chłodzenia i uzupełnij nowym płynem chłodzącym zgodnie z harmonogramem, który zaleca instrukcja obsługi Twojego właściciela. W zależności od marki i modelu samochodu płukanie układu chłodzenia należy przeprowadzać co najmniej raz na dwa lub trzy lata. W przypadku samodzielnego wykonywania tej czynności należy upewnić się, że proporcje mieszanki wynoszą 50/50 wody i koncentratu płynu chłodzącego.
- Należy uważać na wycieki. Jeśli pod pojazdem znajduje się kałuża płynu chłodzącego, może to oznaczać, że mamy do czynienia z nieszczelnością chłodnicy. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy chłodnica pęka lub rozszczepia się w odpowiedzi na ekstremalne obciążenia związane z gorącymi i zimnymi warunkami. Zabierz samochód do lokalnego specjalisty od chłodnic, aby mógł zidentyfikować i naprawić źródło wycieku.
- Należy szczelnie zakręcać korek chłodnicy, co pozwoli utrzymać ciśnienie w komorze chłodziwa. Jeśli korek jest pęknięty lub poluzowany, należy go wymienić. W przeciwnym razie układ nie będzie w stanie utrzymać ciśnienia, co spowoduje przegrzanie. Ponadto płyn chłodzący zamiast odparowywać, będzie po prostu tracony na skutek wrzenia.
Kiedy należy skorzystać z pomocy ekspertów
Jeśli wypróbowałeś powyższe wskazówki dotyczące konserwacji i nadal masz problemy z chłodnicą, zabierz swój pojazd do lokalnego mechanika zajmującego się chłodnicami.
Wykwalifikowany mechanik chłodnic będzie miał doświadczenie w serwisowaniu szerokiej gamy chłodnic do samochodów osobowych, 4WD, ciężarówek, pojazdów morskich i wielu innych. Będzie więc posiadał narzędzia, wiedzę i doświadczenie wymagane do dokładnego zdiagnozowania i naprawy chłodnicy z powrotem do prawidłowego stanu roboczego.
Ponadto, mechanik chłodnicy będzie w stanie dostarczyć cenne wskazówki dotyczące konserwacji, które pomogą Ci utrzymać chłodnicę w świetnej formie na dłużej.
A co najlepsze? Jeśli Twoja chłodnica będzie wymagała wymiany, Twój zakup będzie objęty minimum 3-letnią gwarancją na terenie całego kraju. Możesz się więc zrelaksować wiedząc, że Twoja inwestycja jest gwarantowana na długie lata.
Wymiana chłodnic :Tczew Gdańsk Bydgoszcz Toruń Starogard Gdański Kwidzyn Kościerzyna Elbląg Chojnice Iława Elbląg Ostróda